fb

JAK TO TEDA VLASTNĚ VŠECHNO JE?

post-img

Když byl můj tatínek mladý, měl to těžké. Nechtěl spolupracovat s komunisty a ti mu za to ztěžovali život. Nemohl studovat, svůj milovaný skauting dělal tajně, byl hlídaný. Komunistická policie nám prohledala byt, tatínkovi hrozilo vězení. Často mě poučoval, co mám přesně říkat, kdyby mě zastavili cizí pánové a začali se vyptávat. Bral jsem to tak trošku jako hru, ale tatínek žil pod obrovským tlakem.

Ale zároveň bylo tehdy jasné, kdo je přítel a kdo je nepřítel. Komunisti a všichni ti, kteří se s nimi ze strachu kamarádili, byli nebezpeční a zlí. A ti, kteří se odvažovali projevovat odpor, kteří jakkoliv ukazovali odvahu, byli věrohodní, bezpeční, hodní. Svět byl docela zřetelně rozdělen jednou dělicí čárou.

Dnes je situace jiná. Náš nepřítel se nám popisuje o dost složitěji. Je jaksi těžko uchopitelný, prokukuje na různých nečekaných místech, často se převléká. Zdá se, že musíme zpracovávat větší množství informací, ocitáme se v nepřehledné změti názorů, celkově se hůře orientujeme. Je to frustrující: jak to teda vlastně všechno je?

Synku, nečekám, že za pár let, až dospěješ, bude situace přehlednější. Čekají Tě náročná a odpovědná rozhodnutí, koho podpoříš, komu dáš svou důvěru, svůj hlas ve volbách. Dovol, abych se s Tebou podělil o dvě zásady, které pomáhají mně:

  1. Buď klidný. Ať už se cítíš ohrožen, nebo lhostejný, ať cítíš silnou energii, zklamání, nebo vztek, buď klidný. Neboj se, nepodléhej strachu, obavám, úzkosti, neřaď jistotu na nejvyšší místo, neboť tvá vysněná jistota tě stejně nakonec zklame. Buď klidný i na rozbouřeném moři. Z klidného srdce vyjde odpověď na Tvou otázku. Klid Ti dovolí spatřit věci tak, jak skutečně jsou. Uvidíš i sám sebe, když to budeš potřebovat. Buď klidný.
  2. Naslouchej. Rozvažuj o slovech svého přítele, zkoumej jejich kvalitu. A ještě pozorněji naslouchej svému protivníkovi, pečlivě hledej, jestli tě může nějak obohatit. Nepřítel je v něčem užitečný: nutí tě pracovat na sobě. (Ano, může to být vysávající až ohrožující, ale i tehdy naslouchej.) Mlč a naslouchej hlasu, protože jestli budeš pozorně vnímat, dozvíš se všechno, co potřebuješ vědět a nebudou to jenom informace. Zahlédneš jeho srdce. Naslouchej a budeš vědět.

Objímám Tě!